Cennet ve Cehennem Şuan Mevcut Mudur?

Soru: Şua anda cennet ve cehennem var mıdır? Mekan tahsis edilmiş midir?

Cevap: Cennet de cehennem de el’an mevcuttur. Ayet-i kerimelerde cennet ve cehennemden bahsedilirken mazi (geçmiş zaman) sigası ile Üıddet (hazırlandı) buyrulması, onların halen mevcut olduğunu gösteren delillerden biridir. Me’va adlı cennetin Sidretü’l-Münteha’nın yanında bulunduğu, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle (Necm 15) sabittir.

Hz Nuh’un kavmi; suda boğulduğundan onların derhal cehenneme sokulduklarını haber veren ayet-i kerime (Nuh 25) cehennemin varlığını ifade etmektedir. İşte bu ve benzeri birçok ayet-i kerime ve hadis-i şerifler, cehennemin halen mevcut bulunduğunun belgeleridir. Akaid kitapların bu hususu açıkça ve geniş bir şekilde beyan etmektedir.

Not: Aslında böyle bir soruyu sormak da merak etmekte bana göre çok saçma. Neden diye soracak olursanız eğer; Allah’a inanan birisi cennetin cehennemin varlığına da inanıyor demektir. Ben öldükten sonra tekrar dünyaya geri gönderilme ihtimalim milyonda sıfır olduğuna göre, ha şimdi vardır ha kıyametten sonra yaratılacaktır. Ne far keder ve Ne değişecek? Sen ölmeden önce kendini ölüme ve ölümden sonrasına hazırlarsan eğer; cennetin şimdi mi var olduğu, kıyametin kopmasından sonra mı var olacağı sorusu aklına gelmez vesselam

Kaynak: Mehmed Emre / Fetvalar / C: I / bkz: 200

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.