Dünya Hayatı Gerçeği

Dünyanın kusurlarını anlayış ve tahkik sahiplerine gösterip madeni para uzmanlarının gözünde dünyanın dirheminin sahte olduğunu ortaya çıkaran Allah’a hamd olsun. Dünyanın sevinci tasasını, nefreti dostluğunu karşılamaz. Tatlı bir meyve eksen hasadından önce onu koparır. Ne zaman bir neşe vaat etse vaadinden döner. Talipleri için süslenir, tam onun sevenleri oldukları zaman şahitlerin gözü önünde onları felaketlerin içine atar. Doğuşu batıp kararmasından kurtulamaz. Kötülük, iyiliğinin içinde gizlidir; korkulu yerlerinde emniyet nadir bulunur ve çoğunda bile noksanlık vardır. Dünyaya güvenen acı çeker, ondan memnun olan pişman, umduğunu talep eden mahrum olur. Vallahi dünyadan ancak zahitler esenlikte kalır. Dünya, kendisine değer vereni aşağılar. Çünkü o aşağılıktır. Aldatma, dünyanın hamurunda bulunan bir fıtrattır.

Bilin ki dünya hayatı ancak bir oyun, eğlence, bir süs, aranızda bir övünme ve daha çok mal ve evlat sahibi olma niteliğinden ibarettir (Hadid 20)

Doğruyu gösterdiği için O’na hamd, hidayet ve feraset armağanlarını O’ndan niyaz ve O’nun bir olduğunu ama diğer birler gibi olmadığını ikrar ederim. Bütün kullara gönderilmiş olan elçisi Hz Muhammed’e, onun aline ve ashabına, onlara istedikleri hedefleri kazandıracak ve şahitlerin konuşacağı güne kadar devamlı olacak şekilde çokça salat ve selam ederim.

Şüphesiz ki aziz Kur’an dünyanın ayıplarını her yerde sayıp dökmüş, sahih nakilde bu husus dile getirilmiş ve akıl sahibi kimseler dünyayı kınayan, onun hile ve gailelerine karşı uyaran sözler söylemeye devam etmişlerdir.

Öncelikle dünyanın hakikatini ve mahiyetini, afetleri ve ayıpları olmakla beraber yaratılmasının hikmetini ve insanı aldatıp kötü yola düşürme yollarını öğrenmek gerekir.

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C: 2 / bkz : 7

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.