Dünya Hayatının Geçiciliği


Kim dünyanın sonunu düşünürse ondan sakınır. Kim yolun uzun olduğunu idrak ederse o yolculuk için hazırlık yapar. Bunları bilip de unutan kişinin hali ne tuhaftır!  Bunun zararını görüp de üzerini örten ne ilginçtir!

‘Oysa asıl korkmaya layık olan Allah’tır (1)’

Sadece zannettiğin hususta nefsin sana galip gelirken sen emin olduğun konuda nefsine galip gelemedin. En ilginç şey de, mutluluğun seni aldatan şeylerde, hataların seni eğlendiren şeylerde gizlenmiş olmasıdır. Sağlığında aldandın, hastalığını unuttun. Afiyette olmana sevinmen, yaklaşan acıdan seni gafil kıldı. Görüyorum ki başkasının öldüğü yerler senin de ölüm yerin olacak. Lezzetlerin peşinden gitmen seni oyaladı ve senin öleceğin gerçeğini unutturdu.

Daha öncekilerin haberini işitmemiş gibisin ve zamanın geride kalanlara ne yapacağını görmüyorsun. Sen bunları idrak edemiyorsan işte bu evler onlarında. İşte bu aldırmamazlıkları yüzünden rüzgar onları tarumar etti geriye sana kabirleri bıraktı.

Nice insanları gördüm ki hiç mezara inmeden kendileri mezara indirildiler. Nice saraydaki sultanları gördüm ki görevlerinden azledildiklerinde dostları onların düşmanları olmuştur.

Ey hali böyle kötüye giden !

Konuştuğu anlaşılmayan ve idrak edilemeyen kişi. Peki senin halin nice olur hiç düşündün mü?

Kaynak = İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 28

(1-Ahzab 37)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.