İhtilaf Etmek

Ey ihtilaf içinde olan nefisler, dağılmış kalpler! Bedenleri hazır, akılları kendilerinden uzak olanlar! Ben sizi hakka yöneltirken, siz ondan aslanın kükremesinden kaçan keçiler gibi kaçıyorsunuz. Heyhat! Karanlık gecenizi aydınlatmam ya da hakkın eğriliğini düzeltmem mümkün değil!

Allah’ım! Sen yaptığımız şeyin otoriteyi kendimiz için ele geçirmek ya da yıkıntının artıklarından dilemek için olmadığını biliyorsun. Ancak yaptıklarımız, dinin ilkelerini geri getirmek ve memleketlerinde iyiliği ortaya çıkarmak içindir. Böylece kullarından mazlum olanlar güvenlik içinde olacak, had cezalarından kaldırılanlar da uygulanacak.

Allah’ım! Ben ilk yönelen, işiten ve icabet edenim. Beni namazda sadece Resulüllah (s.a.v) geçmiştir.

Namuslar, kanlar, ganimetler, hükümler ve Müslümanların önderliği üzerinde yetkili olacak kişinin; onların mallarında arzusu olan cimri, onları cehaletiyle saptıracak cahil, onları kabalığıyla kesecek kaba kimse, toplulukları peş peşe ele geçirecek zalim, hakları ortadan kaldıracak ve onları Allah’ın belirlediği sınırların dışında tutacak, hüküm için rüşvet alan ve sünneti iptal edip helak edecek kimse olmasının uygun olmadığını biliyorsun.

Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015) /  Nehcü’l Belağa / bkz:139

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.