Özdenetim Nedir ve Nasıl Kazanılır?

Kim kendisinin ayıp ve kusurlarını görürse, başkalarının ayıplarını araştırmaktan kendisini uzak tutar. Kim, takva elbisesinden soyutlanırsa / uzaklaşırsa, artık bundan böyle örtüneceği bir başka elbise bulamaz. Kim Allah’ın takdir edip verdiği rızıkla yetinir; buna kanaat getirirse, bundan böyle başkalarının ellerindeki varlığı görerek buna üzülmez. Kim de azgınlık ve taşkınlık kılıcını kuşanırsa, kendisi bununla kesilir. Kardeşine kuyu kazan kişi, sonuçta kendisi o kuyuya düşer.

Başkasının ayıp ve kusurlarını deşifre eden kimsenin kusurları deşifre olunur. Kendi kusurunu unutan kimse, başkalarının kusurlarını gözünde büyütür. İşleri zorumsayan, gözünde büyüten çabucak yorulur. Sadece kendi aklına güvenen kimse yanılır, halka karşı büyüklenen kişi de zelil olur, küçülür. Bir işe aşırı derecede dalan kimse usanır. Halka karşı üstünlük taslayan kişinin beli kırılır, onları küçümseyen, akıllarını beğenmeyen, sövülür. Rezil ve aşağılık kimselerle arkadaşlık yapan küçülür. Ancak kimde alimler ile oturup kalkarsa, saygı görür. Kim kötü yerlere girip çıkarsa, kendisini töhmet altında bırakır. Kim dini önemsemez ise kötülük içerisine batar / kim borcunu önemsemez ise giderek borç batağına batar. Kim halkın mallarını kendine ganimet olarak görürse, başkasına muhtaç olur.

İşin sonunu bekleyen, akıbetini düşünen kimse, sabretmesini bilmelidir. Kim bastığı yeri bilmezse, pişmanlık içerisinde yürür. Allah’tan korkan kurtulur. deneyimsiz olan aldanır.Hak ehliyle güreşe kalkışan, sonuçta yenilir. Gücünün üstünde işe kalkışan acze düşer. Ecelini bilen, günlerinin sayılı olduğunu bilebilen kimse, aşırı derecede emel peşinden koşmaz. Kim cehaletten medet beklerse, adalet yolunu terk eder. Oysa ki güç, kuvvet, kudret ve hakimiyet yalnızca Allah’tadır, O’nun gücü ve kuşatması üzerinde başka bir güç ve kuşatma asla gösterilemez.

Nitekim Müslümanların hürriyetleri / özgürlüğü evini kiraya vermesine, boynunu kölelikten azat etmesine, ağzından çıkana vefa göstermesine, kendisini zelil, alçakgönüllü bir kimse olarak yetiştirmesine bağlıdır. Çünkü toplum nazarında zelil olması, ağzından çıkan söze sahip çıkmamasına, hayatının zindan halini alması da, eşinin kötü huylu olmasına bağlıdır.

Bilge kişilerden birisi de şöyle diyor: Dostlarla bir araya gelmenin asıl sebebi, akılların birbiriyle uyuşmasına bağlıdır, bağdaşmasıyla ilgilidir.

Kaynak: Ebu’l-Leys Semerkandi / Bostanü’l Arifin / bkz: 159-160

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.