Peygamber Efendimizin Sünnetleri

Sünnet: İslam fıkhına göre Peygamber Efendimizin (s.a.v) farz ve vaciplerden hariç olarak yaptığı ve yapılmasını istediği fiil ve davranışlardır ki, iadet kabilinde olanlara ‘Sünnet-i Hüda‘, adet-i seniyyeleri cümlesinden bulunanlara ise ‘Sünnet-i Zevaid’ denir. Sünnet İkiye ayrılır;

Sünnet-i Müekkede

Sünnet-i gayr-i Müekkede

SÜNNET-İ MÜEKKEDE= Resulüllah Efendimiz (s.a.v)’in umumiyetle yapmaya devam ettiği pek az terk etmiş oldukları sünnettir. Sabah, öğle ve akşam namazlarının sünnetleri gibi. Ezan, ikamet, cemaate devam gibi.

SÜNNET-İ GAYR-İ MÜEKKED= Resulüllah Efendimiz (s.a.v)’in ibadet maksadıyla bazen işleyip bazen de terk ettikleri sünnettir. İkindi namazının sünneti ile yatsı namazının ilk sünneti gibi.

SÜNNETİN HÜKMÜ NEDİR: Sünnet-i müekkedenin yapılmasında büyük sevaplar vardır. Kasten veya tembellikte terk edilmesinde  Cehennem azabı yoksa da şefaatten mahrumiyet gibi büyük bir kayıp ve ziyan söz konusudur. Böyle kimseler Resulullah tarafından kınanıp levmedilmeye de mütehak olurlar. Bu sünnetlerin değiştirilmesi veya inkarı ise bid’attır, dalalettir.

Farz Namazların Sünnetleri TERK EDİLEBİLİR Mİ: Sünet,bir manada insanın sahib-i sünnet ile yani Hz Muhammed (s.a.v) ile irtibata geçmenin adıdır. İnsan bu sünnetlere devamı nisbetinde, O’nunla kontakt halinde olur. Hasenatımız ile sevinen, seyyiatımızdan dolayı üzülen Allah Resulü’ne rezonans olmanın yolu,sünnetleri yerine getirmektir. Bu itibarla, sünnet namazların kılınması çok önemlidir.

REVATİB SÜNNETLER

Sünnet namazları terk eden bir insan farzları kılıyorsa, Allah’a karşı borcunu ödüyor, mükellefiyetini yerine getiriyor demektir. Fakat sünneti terk etmesi kulluğunu kamil-i mükemmel olarak yerine getirmemesinin göstergesidir.

SÜNNETE UYMANIN LÜZUM VE FAYDALARI NELERDİR: Kur’an-ı Kerim’de mü’minler, Allah Resulü’nün sünnetine uymaya teşvik edilerek şöyle buyrulur: “Allah’ın Resulünde sizin için kendisine uyulacak en güzel örnek ve numuneler vardır (Ahzab’21)”. Diğer bir ayet de ise ; “Ey şanı Yüce Nebi de ki; Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun, benim sünnetlerime tabi olun ki Allah’da sizi sevsin (Al’i İmran’31) denilmiştir.

Demek ki Allah’ı sevmenin alameti ve kendini Allah’a sevdirmenin yolu Resulü’nün sünnetine ittiba etmeden geçmektedir. Çünkü Allah’ı gerçekten seven bir kişi, elbette Allah’ın sevdiği ve razı olduğu zata benzemeye, onun hareketlerini kendisine örnek almaya çalışacaktır.

Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:233…235

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.