Ruh Çağırma

Ruh Çağırmak Gerçek Midir ve Dinimizdeki Yeri: Bazı insanlar ruh çağırdıklarını ve ruhlarla konuştuklarını, onlardan bugün ve gelecekle ilgili haberler aldıklarını iddia ederler. Oysa Kur’an-ı Kerim ve hadislerde, dünyadaki insanların ölen kişilerin ruhlarıyla irtibata geçebileceğine dair herhangi bir bilgi yoktur. Ölen insanların ruhlarının tekrar dünyaya gelmediği de Kur’an-ı Kerim’de belirtilmektedir. Dolayısıyla ruh çağırdığını söyleyen kişilerin iddiası tamamen mesnetsizdir ve yalandır.

Ruh çağırma seanslarında yaşanan olaylar ya medyumun yalanından ibarettir ya da kendisinin bir yanılgısıdır. Her iki durumda da elde edilen bilgiler yalanlarla doludur. Bu yüzden ruh çağırma yoluyla elde edildiği iddia edilen bilgilere güvenmek kişiye zarar verir ve dinimizce hoş karşılanmaz.

Ruh çağırma ve benzeri yollarla bilgi edinme çabası, insanı Allah’tan başka varlıklardan medet umma anlayışına sevkeder. Dolayısıyla tevhid inancından uzaklaştırır, şirke düşürür. Öte yandan ruh çağırma, çıkarcılık ve istismarcılığa son derece elverişli bir uygulamadır.

İnsanın görevi; kendi yapabileceklerinin sınırında gerekli gayreti göstermek, ötesini hiçbir aracıya güvenmeksizin Allah’a bırakmasıdır.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Dinim İslam Temel Bilgiler / bkz: 104-105

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.