Şaşılacak İnsan Tipleri

Allah Teala şöyle buyuruyor; Bana ibadet ederek beni hatırlayınız ki, bende sizi mağfiretimle anayım. O halde şanıma yaraşan,  ibadetle beni hatırlayanı mağfiretimle yad etmemdir. Kim günah işlediği halde beni hatırlarsa, gazap anında benimde onu hatırlamam bana gereklidir (pişmanlık ve tövbeye vurgu yapılmıştır)

Allah Teala buyurmuştur; Ölümün hak olduğuna iman eden kimse nasıl sevinip ferahlık duyar; buna taaccüp ederim. Yine o kimseye taaccüp ederim ki; hesap vermeye iman ettiği halde, ha bire nasıl mal toplar, mezara girmek hak olduğunu bildiği halde de nasıl güler.

Ahiret gününün var olduğuna gerçekten inanan kimse, nasıl ferahlık duyar? Buna taaccüp ederim. Dünyayı bilip de onun yok olacağına iman ettiği halde, bu dünya ile yetinip tatmin olan kimseye şaşarım. Dili ile alim olup kalbi ile cahil bulunana taaccüp ederim. Kalbi temiz olmadığı (iman etmediği) halde, su ile temizlenen kimseye taaccüp ederim.

Kendi kusur ve ayıplarından gafil olarak başkalarının kusur ve ayıplarıyla uğraşan kimseye taaccüp ederim. Kulun her işini Allah’ın bildiğine iman ettiği halde, O’na isyan eden (günah işleyen) kula taaccüp ederim, nasıl asi olur.

Yalnız başına öleceğini, yalnız başına kabre gireceğini ve yalnız başına hesaba çekileceğini bilip buna iman eden kimse, nasıl insanlardan medet umar ve onlara bağlanır? Buna şaşılır!..

Benden başka ibadet edilecek hiçbir ilah yoktur. Hak benim! Muhammed benim kulumdur ve Peygamberimdir (s.a.v)

Taaccüb= Hayret etme, şaşma

Kaynak= Muhammed Mekki Trabzoni / 40 Kudsi Hadis / bkz:20-21

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.